wtorek, 11 lutego 2014

Jemy RACJONALNIE.

Czym jest RACJONALNE ODŻYWIANIE?
Polega na systematycznym dostarczaniu energii (w posiłkach, pokarmach) i wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, odpowiadających potrzebom organizmu i zapewniających mu prawidłowe funkcjonowanie oraz utrzymanie należnej masy ciała.

Czemu jemy? 
W dzisiejszych czasach wydaje się, że przede wszystkim dla przyjemności. Wybieramy spośród szerokiej gamy produktów to, co naprawdę lubimy, ponieważ mamy w sklepach bardzo szeroki asortyment (kto by kiedyś kupił zimą pomidora czy rzodkiewkę... a wielu pamięta jeszcze pomarańcze tylko od święta...). 

Celem dostarczania energii i składników pokarmowych z pożywieniem jest:
- podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, czyli podstawowa przemiana materii, czyli:
* praca układu oddechowego i układu krążenia
* budowa i odbutowa tkanek
- termogeneza
- aktywność fizyczna

Energia po przemianach jest wykorzystywana na:
- skurcze mięśni
- syntezę nowych cząsteczek w organizmie
- przewodzenie impulsów
- transport składników przez błony
- sekrecję hormonów
- utrzymanie stałej ciepłoty ciała.

Jak widać, nie tylko przyjemność, nie tylko budowa mięśni! Oczywistym jest, że gdy dostarczamy więcej energii, niż nasz organizm potrzebuje, to jej nadmiar odkłada się przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Gdy dostarczamy zbyt mało energii, organizm potrafi korzystać z nagromadzonych rezerw energetycznych - glikogenu i tłuszczu zapasowego.

Podstawowa przemiana materii (PPM) - czyli inaczej metabolizm podstawowy, jest to najniższy poziom przemian energetycznych, warunkujących dostarczenia energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych.

Wartość PPM zależy od naszego wieku, płci, wagi oraz wzrostu. Kiedy jesteśmy chorzy, w stanach gorączkowych, PPM wzrasta o ok. 12% na każdy stopień Celsjusza powyżej 37'C. Natomiast różnica masy ciała w wysokości 10 kg to różnica, wydaje mi się, ZALEDWIE, 120 kcal.


Istnieją specjalne wzory do obliczenia PPM, które przedstawia tabela poniższa tabela:
źródło >kliknij<

Można też skorzystać z internetowych kalkulatorów PPM. Przykładowy znajduje się TUTAJ.

Obliczyłam swoje ppm korzystając ze wzorów oraz z internetowego kalkulatora. Wyniki są dość zbliżone:
* ze wzoru: 1424,76 kcal (wynik otrzymujemy w MJ i trzeba przeliczyć to kcal)
* kalkulator: 1454 kcal

Obliczona wartość PPM może być dla nas wskazówką, czy dostarczamy odpowiednią ilość energii wraz z pożywieniem. Ważne jest to nie tylko dla osób, które chcą schudnąć, ale też dla tych, które intensywnie trenują i prowadzą bardzo aktywny tryb życia, aby przekonać się, czy dostarczają odpowiednią ilość kcal niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Obliczaliście kiedyś PPM? Braliście tę wartość pod uwagę układając jadłospis?

Bibliografia:
1. Gawęcki Jan, "Żywienie człowieka - podstawy nauki o żywieniu", wyd. PWN, Warszawa 2010.
3 komentarze:

  1. racjonalne odżywianie to podstawa

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w ogólę nie liczę kalorii, jestem za leniwa na to :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też nie liczę od jakiegoś czasu. Stosuję metodą 5 x dziennie oraz kolorystyczny podział posiłków na talerzu! Natomiast Twój wpis jest ekstra! Bardzo przydatny i pozwala usystematyzować sobie pewne rzeczy;-))Na początku liczenie kalorii jest ważne. W miarę upływu czasu automatycznie stosujemy swoje ulubione zasady odżywiania się!Buziaki;-)

    OdpowiedzUsuń